اکثر ما به این واقعیت آگاهیم که برنج قهوه ای بهتر از برنج سفید است. دلیل این امرکیفیت و کمیت و مواد مغذیست که داراست. فرآیند ساییدن، که برنج قهوه ای را به دانه برنج سفید تبدیل می کند، باعث از دست دادن بیشترین ارزش غذایی خود می شود. در نتیجه برنج قهوه ای سرشار از اجزای سالم و مغذی می باشد. انواع مختلفی از برنج قهوه ای در بازار با عطر و طعم منحصر به فرد، ترکیبات معطر و غلظت های مختلف اسید های چرب موجود می .باشد

بر اساس آمار بانک اطلاعاتی ملی ایالات متحده آمریکا، آرد برنج قهوه ای یک غذای سالم است که دارای مواد معدنی ضروری مانند منگنز، آهن، روی، فسفر، کلسیم، سلنیوم، منیزیم و پتاسیم است. ثروت ویتامین آن شامل ویتامین B1 ( تیامین) ، ویتامین B2 (ریبوفلاوین)، ویتامین B3(نیاسین)، ویتامین B6، فولات، ویتامین E (آلفا توکوفرول) و ویتامین K است. این منبع غذایی غنی از پروتئین و دارای مقدار مناسب فیبر برای رژیم غذایی ما است. علاوه بر این، ارائه دهنده اسیدهای چرب ضروری سلامت می باشد.


14 مورد از مزایای سلامتی قابل توجه برای مصرف کردن برنج قهوه ای:

استفاده از برنج قهوه ای در رژیم غذایی، مزایای سلامتی فوق العاده ای را که در زیر مطرح شده است، در بر می گیرد:

1-کنترل دیابت

برنج قهوه ای برای افراد دیابتی و افراد هایپرگلیسمی مفید است. این محصول دارای شاخص گلیسمی پایینی است که کمک کننده در کاهش فشارهای انسولین بوده و باعث تثبیت سطح قند خون در بدن می شود.
مطالعه مقایسه ای انجام شده و منتشر شده در مجله بین المللی علوم غذایی و تغذیه نشان داد که سبوس برنج قهوه ای غنی از اسید فیت، فیبر و پلی فنول ضروری است. این برنج یک کربوهیدرات پیچیده است که سبب می شود قند نشاسته دیرتر از برنج سفید در بدن آزاد شود.

همچنین انجمن دیابت ایالات متحده توصیه می کند برنج قهوه ای دارای تراکم مواد مغذی بیشتری نسبت به برنج سفید است و این انتخاب مناسبی برای افراد دیابتی می باشد تا بتوانند نیازهای ویتامین های ضروری، فیبر و مواد معدنی را در رژیم غذایی خود تامین کنند.

2- فعالیت آنتی اکسیدان

برنج قهوه ای غنی از آنتی اکسیدان های قدرتمند است که از آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد اکسیژن محافظت می کند. این برنج شامل یک آنزیم آنتی اکسیدانی مهم به نام سوپراکسید دیسموتاز است که سلول ها را از آسیب اکسیداسیون در هنگام تولید انرژی محافظت می کند.

یک تحقیق در مجله علوم پزشکی مالزی که شامل مقایسه برنج سفید و قهوه ای است نشان می دهد که برنج قهوه ای فعالیت رادیکال برتر را نشان می دهد که به پیشگیری از بیماری های مختلف مانند بیماری های قلبی عروقی کمک می کند.

3- جلوگیری از چاقی

برنج قهوه ای در کنترل وزن برای افراد در حال مبارزه با چاقی نقش مهمی دارد. این برنج حاوی منگنز است که به ترکیبات چربی بدن کمک می کند.

مطالعه انجام شده در این زمینه نشان داد که دانه های جامد مانند برنج قهوه ای و برنج سیاه با توجه به کاهش شاخص توده بدن و چربی، تاثیرمثبت بر بدن می گذارد. همچنین باعث افزایش فعالیت گلوتاتیون پراکسیداز، آنزیم آنتی اکسیدانی می شود که به افزایش سطح کلسترول HDL در افراد چاق کمک می کند. یکی دیگر از تحقیقات تطبیقی، اثرات ضد چاقی جوانه برنج قهوه ای است.


4- جلوگیری از آلزایمر

تحقیقات سال 2013 نشان داد که جوانه برنج قهوه ای در پیشگیری ازعوارض عصبی مانند بیماری آلزایمر که به میزان فراوانی اسید گاما آمینو باتیر وابسته است ، ​​موثر است. برنج قهوه ای حاوی ترکیبات مفیدی است که به مهار یک آنزیم مضر به نام پرولیل اندوپتیدیداز کمک می کند. همچنین برای سایر اختلالات مغزی مانند زوال عقل و آمنیازی مفید است.


5- کاهش فشار در زنان شیرده

برنج قهوه ای برای سلامت روان مادران شیرده مفید است. یک مطالعه تحقیقی در مجله تغذیه اروپا نشان داده است مصرف برنج قهوه ای می تواند نتایج مثبتی درحفاظت زنان با توجه به کاهش اختلالات خلقی، مراحل افسردگی و خستگی داشته باشد.

همچنین بیان شده است که مصرف برنج قهوه ای در طی شیردهی توانایی بدن برای مقاومت در برابر استرس و ایمنی کلی را بهبود می بخشد.


6- تقویت سلامت قلب

برنج قهوه ای غنی از سلنیوم می باشد که برای یک قلب سالم مفید است. مصرف دانه های جامد مانند برنج قهوه ای به کاهش انسداد شریان ها به علت ایجاد پلاک کمک می کند. این اقدام محافظ، خطر ابتلا به اختلالات قلبی مانند فشار خون بالا و بیماری های عروقی را کاهش می دهد. مطالعات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که بافت اطراف دانه برنج قهوه ای حاوی مولکولی است که در پروتئین غدد درون ریز نقش دارد. آنژیوتانسین II نقش مهمی در توسعه فشار خون و آترواسکلروز دارد.7- سطح کلسترول را کنترل می کند

برنج قهوه یک گزینه عالی برای حفظ سطح کلسترول سالم به علت وجود روغن های طبیعی است. یک مطالعه تحقیقی نشان داد که این برنج دارای ویژگی های هیپوکلسترولیمی است، بنابراین برای تنظیم کاتابولیسم کلسترول مفید و حاوی مواد مغذی است که به متابولیسم لیپید و گلوکز کمک می کند.

همچنین مصرف برنج قهوه ای در بهبودی میزان کلسترول سرم و HDL در افراد مبتلا به استنشاق مزمن مشاهده شده است.

مصرف عصاره جوانه برنج قهوه ای در جلوگیری از افزایش تری گلیسیرید های کبدی به علت مصرف بیش از حد الکل در حضور اسید گاما آمینو بوتیریک، پیشنهاد شده است.


8- جلوگیری از سرطان

برنج قهوه ای در جلوگیری از سرطان کولون، سرطان پستان و لوسمی مفید است. این اثر مفید می تواند به دلیل وجود آنتی اکسیدان های قوی و محتوای فیبر بالا در آن باشد. محتوای فیبر موجود در برنج قهوه ای توانایی خود را به سم زدایی مضر برای سرطان در بدن ایجاد می کند. این فیبر، مانع از اتصال سموم به دیواره های روده بزرگ می شود و آنها را از بدن بیرون می برد

. یک مطالعه تحقیقی که به بررسی ویژگی های شیمی درمانی برنج قهوه ای می پردازد تضمین می دهد که سبوس برنج قهوه ای حاوی فنل های ضروری مانند تریکین، اسید فرولی و اسید کافئیک است که در سطوح بسیار پایین تر در برنج سفید وجود دارد. این ترکیبات فنولی در مهار تکثیر سلول های سرطانی روده بزرگ و پستان ارزشمند هستند.

مطالعه دیگری نشان داد که اثر تحریک کننده جوانه برنج قهوه ای بر القای آپوپتوز و اثرات مهاری آن بر تولید سلول های سرطانی لوسمی است. همچنین علاوه بر این، تحقیقات ، قند برنج قهوه ای اثرات ضد تومور مغز را تأیید کرده است.


9- تقویت عملکرد سیستم عصبی

برنج قهوه ای برای عملکرد صحیح مغز و سیستم عصبی مفید است.

به دلیل وجود ویتامین B و مواد معدنی ضروری مانند منگنز و منیزیم، در سرعت بخشیدن به سوخت و ساز بدن در مغز کمک می کند. این مواد معدنی ضروری فعالیت کلسیم بدن را تراز می کنند و در تنظیم عصب و بافت عضلانی کمک می کنند.

این برنج باعث جلوگیری از افزایش ناگهانی کلسیم در سلول های عصبی و فعال شدن عصب می شود که به حفظ عصب ها و عضلات و جلوگیری از انقباض بیش از حد کمک می کند. همچنین ویتامین E موجود در آن نقش حیاتی در جلوگیری از بیماری های مختلف مغز ناشی از آسیب اکسیداتیو دارد.

10- خواص ضد افسردگی

جوانه برنج قهوه ای حاوی ویژگی های ضد افسردگی و کمک به مبارزه با اختلالات مرتبط با اضطراب است. یک مطالعه تحقیقی نشان داد که جوانه برنج قهوه ای حاوی آمینو اسید های ضروری مانند گلوتامین، گلیسیرین و GABA است. این انتقال دهنده های مهارکننده به کاهش پیام های مرتبط با اضطراب، افسردگی و استرس در مغز، کمک می کند.


11- بی خوابی را از بین می برد

برنج قهوه ای در درمان بی خوابی مفید است زیرا منبع طبیعی آن ملاتونین هورمون خواب است. با افزایش استراحت اعصاب و افزایش چرخه خواب، کیفیت خواب افزایش می یابد.

12- تقویت سیستم ایمنی

برنج قهوه ای دارای مقادیر قابل توجهی از ویتامین ها، مواد معدنی و اجزای فنولیک ضروری که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند می باشد. این برنج بدن را تغذیه می کند، مریضی را بهبود می بخشد و توانایی بدن را برای مبارزه با عفونت افزایش می دهد.


13- سلامت استخوان را بهبود می بخشد

برنج قهوه ای برای نگهداری از استخوان های سالم مفید است. غنی از منیزیم بوده که همراه با کلسیم، ساختار فیزیکی استخوانها را فراهم می کند. برنج قهوه ای غنی از منیزیم ، از تخریب استخوان جلوگیری می کند و برای درمان پزشکی مانند آرتریت و پوکی استخوان سودمند است.

14- استفاده از آشپزی

برنج غذای اصلی نه فقط در آسیا بلکه در سراسر جهان است. برنج قهوه ای دارای انواع مختلفی از جمله : دانه بلند که برای سرکه های سرخ شده استفاده می شود . برای سالاد ، قالب و پودینگ دانه های کوتاه که بافت نرم و چسبناک است مناسب می باشد. برنج قهوه ای شیرین می تواند برای دسرها نیز خوشمزه باشد. شربت برنج قهوه ای به عنوان یک شیرین کننده به وجود مواد مغذی در برنج قهوه ای اشاره دارد، طعم شیرین مناسبی را برای محصولات پخته شده و نوشیدنی های گرم می دهد.

 


     جدول ارزش تغذیه ای سبوس برنج فرآوری شده دکتر بیز

 عنوان    مقدار در هر 100 گرم % DV​ ارزش روزانه 
 کربوهیدرات (g) 50.3 16.77
 چربی کل​ (g)13​20
نمک سدیم (mg)0​0
    قند کل​ (g)4.2 ​1.4
اسید چرب ترانس0.013​0
اسید چرب اشباع​ 7.9339.65
 آهن (mg)​ 11.01​61.17
​ B6 ویتامین (mg)0.8​40
  پروتئین​ (g)16​32
فیبر (g) ​​8.2​0

 کالری در هر 100 گرم 384.2 کیلو کالری 

ارزش روزانه بر اساس رژیم 2000 کیلو کاری می باشد

 
 

    یک قاشق غذا خوری سبوس برنج فرآوری شده  

انرژی​ 58.42​ کیلو کالری ​
قند​ 0.60​ گرم​
چربی1.8​گرم​​
نمک​0​گرم​​
اسیدهای چرب ترانس​0.00011گرم​​